Sporcu Yaralanmaları Rehabilitasyonu

sporcu-rehabilitasyonu
Rehabilitasyon yaralanma ya da hastalıktan sonra fonksiyonu maksimuma ulaştırmak için planlanmış tüm işlemleri içerir. Spor hekimliğinde rehabilitasyon; mümkün olan en kısa sürede sporcuları önceki seviyelerindeki fonksiyonlarına yeniden ulaştırmak için gerekli olan tüm işlemlerin tümünü içerir. 

Rehabilitasyon yaralanmadan hemen sonra başlar ve spora dönüşü içeren iyileşmenin akut, subakut ve kronik fazlarına doğru ilerler.

Sporcu için rehabilitasyon:

  • Maksimum performansa ulaştırmak;
  • Yeni bir yaralanma riskini minimale indirmek için gerekli olan esneklik, kuvvet ve enduransı içeren en mükemmel fiziksel uygunluk seviyesine getirmek için yeniden antrenman ve egzersiz programı süresini ayarlayan bir evredir. 

REHABİLİTASYONUN BAŞARISI FİZYOTERAPİSTİN TECRÜBESİNE VE BİLGİ BECERİSİNE BAĞLIDIR. 

Spor fizyoterapisti kas-iskelet sistemi yaralanmalarının anatomi ve patofizyolojisine ait yeterli bilgisi, modern rehabilitasyon işlemleri hakkındaki eğitimi ile spor yaralanmaları tedavisinde etkili role sahiptir. Sporcunun rehabilitasyon programını gelişimi ve ilerlemesi fizyoterapistlerin klinik karar verme ve problem çözme becerisiyle direk ilişkilidir. 

ÜNİTEMİZDE AMATÖR VEYA PROFESYONEL SPORCULARA YÖNELİK REHABİLİTASYON HİZMETİ SPORCU REHABİLİTASYONUNDA TECRÜBELİ FİZYOTERAPİSTLERCE VERİLMEKTEDİR.